Kim są Sygnaliści?

miniatura

W Polskiej przeszłości historycznej osoby pełniące funkcje sygnalisty kojarzyły się przede wszystkim z donosicielstwem i były one potępiane publicznie. Działo się to ze względu na tym, że władza ludowa nie lubiła zbytnio kiedy ktoś patrzył im na ręce i nagłaśniał nieprawidłowości. Oczywiście w obecnej Polsce, również zjawisko informowania o naruszeniach jest czasem źle odbierane, jednak co raz bardziej się to zmienia. Głównie ze względu na to, że w kraju przybywa świadomych obywateli, którzy swoją aktywnym działaniem chcą uczynić Polskę lepszą.

Wróćmy jednak do pytania kim są sygnaliści? Sama nazwa to spolszczenie określenia z ang. Whistleblower, czyli człowieka dmuchającego w gwizdek. Termin ten powstał w anglosaskim kręgu kulturowym. Owa osoba zajmuję się nagłaśnianiem działalności, która jest według niej nielegalna i nieuczciwa.

Sygnalistą tak naprawdę może być każdy kto nie boi się zgłaszać przypadki naruszeń i nieprawidłowości, które napotka w życiu codziennym i nie tylko.

Warto wiedzieć, że istnieje instytucja sygnalisty stworzona przez Unię Europejską, która zgłasza naruszenia prawa Unii w zakładzie pracy. Ta dyrektywa zostanie implementowana do polskiego porządku prawnego już w tym roku, a konkretniej w grudniu! Osoby dokonujące zgłoszeń naruszeń, o których uzyskały informacje w kontekście związanym z pracą zyskają dodatkową prawną ochronę.

Niekiedy tak jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych tworzona jest specjalna instytucja chroniąca sygnalistów. National Whistleblower Center działa we wszystkich stanach i przede wszystkim zajmuję się lobbingiem na rzecz ochrony i wsparcia osób, które walczą z nieprawidłościami.

Share on facebook
Share on twitter

KOMENTARZE

MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Organizacje pozarządowe – NGO

NGO to skrót od angielskiego non governmental organization, któremu w języku polskim odpowiada określenie organizacja pozarządowa. Organizacja pozarządowa to dobrowolna grupa obywateli działająca w

Spis powszechny

Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Spisy powszechne obejmują

Nowy Sygnalista

Dołącz do naszych testów i pobierzesz aplikacje, nie musisz zakładać nowego konta. Nowa wersja znacząco poprawia działanie Sygnalisty, sprawdź! Pobierz wersje testową: https://bit.ly/3eDWOaR Aktualizacja

NEWSLETTER

Dołącz do naszego newslettera jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowościach w aplikacji i na portalu oraz ciekawych działaniach i ruchów społecznych dotyczących Sygnalistów w Polsce i na świecie, zapisz swój adres e-mail w naszej bazie.

Zmieniamy się dla Was! Łączymy siły z Międzynarodowym Instytutem Społeczeństwa Obywatelskiego. Naszym celem jest zbudowanie świadomego społeczeństwa obywatelskiego, które stanie się fundamentem harmonijnego życia w każdej wspólnocie.